راهنمای ثبت برند برای کسب و کار نوپا - مراحل، مدارک، ملاحظات قانونی

 

راهنمای ثبت برند برای کسب و کار - مرکز ثبت برند و ثبت شرکت هما

شما برای راه اندازی هر کسب و کاری می‌بایست یکسری از الزامات حقوقی قانونی را رعایت کنید تا بتوانید در فضای امن کارآفرینی با خیال آسوده به فعالیت تجاری بپردازید. از اینرو می‌بایست به ثبت برند برای کسب و کار خود اقدام نمایید تا بتوانید به بهترین وجه ممکن نیازهای تجاری خود را برآورده سازید. ما امروز در مرکز تخصصی ثبت برند هما قصد داریم به شما نکات کلیدی ثبت برند برای کسب و کار را معرفی کنیم که در زمان راه اندازی کسب و کار نوپا خود باید مدنظر داشته باشید. 

پیش از اجرایی کردن طرح کسب و کار و شروع فعالیت رسمی مذاکرات، بازارسازی و فروش می‌بایست ساختار کسب و کار خود را از طریق ثبت شرکت به صورت قانونی تعیین نمایید. با مراجعه به کارشناسان زبده و کارآزموده در زمینه ثبت برند برای کسب و کار اقدام نمایید و به ثبت ایده و لوگو و دارایی‌های معنوی خود تحت حمایت قانونی کپی رایت (IP) مبادرت ورزید.

تعیین ساختار کسب و کار

برای ثبت نام برای کسب و کار، ابتدا باید تعیین کنید که چه نوع ساختاری در قالب شما ثبت می شود. شما می توانید شرکت با مسئولیت محدود (LLC)، مشارکت محدود (LP)، شرکت سهامی خاص ثبت نام کنید. بیشتر مراحل برای ثبت شرکت مشابه هستند و در برخی موارد از نظر مدارک با هم متفاوت است.
اگر بخواهید در بلندمدت کسب و کار خود را توسعه دهید، قوانین قانونی و ملاحظات تغییر ساختار کسب و کارتان در آینده را در زمان ثبت شرکت بررسی نمایید. به طور مثال اگر بخواهید در آینده شرکت با مسئولیت محدود را به شرکت سهامی خاص تبدیل نمایید، می‌بایست پیش از ثبت شرکت و ثبت برند برای کسب و کار مقررات خاص قانونی مرتبط با آن را با دقت بررسی نمایید.
برای ثبت برند برای کسب و کار خود یک نام مناسب منطبق با قوانین ثبت برند انتخاب نمایید. ثبت برند می‌بایست با آگاهی و دقت توسط کارشناسان خبره و متناسب با ماهیت و اهداف کسب و کار و نوع فعالیت شما صورت گیرد و بر همین اساس اظهارنامه‌های ثبت علائم تجاری، طبقات کالا و محصولات با دقت تکمیل شود. ثبت برند در ایران به صورت ثبت برند لاتین و ثبت برند فارسی می‌باشد. ثبت برند لاتین نیازمند اخذ کارت بازرگانی است اما برای ثبت برند فارسی در انتخاب نام نکات زیر را رعایت فرمایید:
 • برند باید دارای اسمی خاص باشد
 • از عنوان‌های شاهد، ایثارگران و موارد مشابه از این دست مگر تحت نظارت بنیاد شهید و امور ایثارگران، نباید استفاده نمود
 • عدم استفاده از عنوان دانشمندان، مخترعین و شعرا امروزی
 • عدم استفاده از نام برند مخفف یا ترکیبی  از چند حرف
 • استفاده از اعداد ریاضی به صورت حروف نه به صورت اعداد رقمی
 • عدم استفاده از اسامی مضاف در زمان ثبت برند برای کسب و کار مانند ملی، ایران، ایمان، دکوراسیون، جوانان، میهن و سایر موارد
مدارک و هزینه لازم برای انجام ثبت برند برای کسب و کار را آماده کنید. شما باید ابتدا اهداف کسب و کارتان را تعیین کرده باشید، با ذینفعان و سرمایه گذاران در مورد توافقات همکاری و مشارکت، درصد مالکیت و سهم افراد، انتخاب نماینده شرکت، تعیین افراد برای هیات مدیره، حق امضا و سایر موارد، پیش از انجام پروسه‌ی ثبت شرکت به نتیجه برسید تا بتوانید از فرصت‌های کسب و کار خود با حصول اطمینان محافظت نمایید و از مناقشات آتی جلوگیری کرده باشید.

مدارک ثبت برند برای کسب و کار توسط اشخاص حقیقی و حقوقی

 اهم مدارک ثبت برند برای کسب و کار در دو حالت برای افراد حقیقی و حقوقی قابل ذکر است.
 1. مدارک ثبت برند برای کسب و کار توسط شخص حقیقی شامل مجوز فعالیت کسب و کار(جواز کسب، پروانه بهره برداری و ...)، کارت بازرگانی (در صورت نیاز به ثبت برند لاتین)، مدارک نماینده قانونی کسب و کار(دارندگان  حق امضاء یا وکیل)،  طرح گرافیکی 6 در 6 سانتی متری علامت تجاری، کپی شناسنامه و کپی کارت ملی است.
 2. مدارک ثبت برند برای کسب و کار توسط شخص حقوقی شامل کپی شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء، آخرین آگهی تغییرات شرکت، کارت بازرگانی (در صورت نیاز به ثبت برند لاتین)، مجوز فعالیت، مدارک نماینده قانونی شرکت، آگهی تأسیس شرکت می‌باشد.
نکته مهمی که باید توجه داشته باشید میزان توسعه کسب و کارتان در آینده است. اگر هدف شما ثبت برند برای کسب و کار جهانی باشد باید به ثبت برند خود به صورت ملی و بین‌المللی بپردازید. البته هزینه ثبت برند برای کسب و کار بین المللی مستلزم هزینه بیشتری است که در مقایسه با میزان فرصت‌های موجود برای استارتاپ‌ها و کسب و کارهای داخلی در بازار نوظهر و بالقوه کارآفرینی بین‌المللی، ارزش صرف زمان و هزینه را واقعاً دارد. 
اما با توجه به پیچیدگی‌های ثبت برند برای کسب و کار در مقیاس بین‌المللی حتما با کارشناسان خبره مرکز ثبت برند هما در زمینه ثبت برند و ثبت شرکت مشورت بگیرید.
ثبت برند نه تنها نام تجاری بلکه وجه بصری کسب وکار شما را در بر می‌گیرد که می‌بایست مورد توجه قرار گیرند.
یک علامت تجاری شامل رنگ‌ها، نمادها، آرم‌ها و شعار برند شماست. از اینرو وقتی به ثبت برند برای کسب و کار اقدام می‌کنید، علاوه بر ثبت نام کسب و کار باید به عناصر بصری کسب و کار خود نیز توجه داشته باشید.

علامت‌های مؤثر در ثبت برند مشمول حق امتیاز

شما می‌بایست در زمان ثبت برند برای کسب و کار با علائم مؤثر در ثبت برند که حق امتیاز برای کسب و کار شما محسوب می‌شوند، آشنا باشید. مهمترین این علائم عبارتند از:

علامت ™ یا TradeMark 

این علامت در واقع برای یک اپلیکیشن، یک محصول/خدمت، فناوری یا حتی برندی می‌باشد که از نظر قانونی و رسمی ثبت نشده است و برای  متمایز شدن با اسامی مشابه کاربرد دارد.

علامت  R مخخف کلمه ی Registered Trademark (نماد ®)

این  علامت به معنای ثبت رسمی و قانونی علامت تجاری می‌باشد. اگر کنار برند یا آرم یا لوگو علامت R را مشاهده کردید، به این معناست که مالک کسب و کار به صورت قانونی به ثبت برند برای کسب و کار اقدام نموده است و از اینرو برندی که از این نشان برخوردار است، تمام حقوق قانونی برای برندش محفوظ است و هر گونه استفاده غیر مجاز توسط شخص حقیقی یا حقوقی، غیر قانونی و غیر مجاز است و در صورت استفاده غیر قانونی از برند، مجازات و پرداخت غرامت برای فرد یا شرکت خاطی وجود خواهد داشت.

حرف © مخفف Copyright

این علامت بیانگر قانون معروف کپی رایت می‌باشد. مفهوم این نماد این است که شخص حقیقی یا حقوقی بدون اجازه صاحب اثر، مالک محصول /خدمت و سایر موارد حق فروش و استفاده از آن را ندارد و در صورت تخطی از این قانون، باید جریمه و هزینه ناشی از غرامت را بپردازد. این هم مزیت ثبت برند برای کسب و کار به صورت قانونی است که به شما اجازه می‌دهد به صورت قانونی از استفاده غیر مجاز دیگران از دارایی‌های شما ممانعت ورزید.
در نهایت، شما می‌بایست پیش از ثبت برند برای کسب و کار و ثبت شرکت به صورت رسمی، آگهی عمومی ثبت و فعالیت تجاری را به اطلاع عموم برسانید. بنا بر قانون تجارت و نظام نامه ثبت شرکت‌ها، مالکان حقوق کسب و کار در بخش شرکت‌ها و موسسات تجاری می‌بایست در روزنامه رسمی کشور، مراحل قانونی ثبت شرکت را طی نمایند. معمولاً بعد از 5 روز کاری، آگهی تاسیس در  پورتال روزنامه رسمی کشور منتشر می‌شود.
شما می توانید در صورت نیاز به هرگونه مشاوره و سوال پرسیدن در مورد ثبت برند برای کسب و کار و ثبت شرکت، به کارشناسان خبره و کارآزموده مرکز ثبت برند و ثبت شرکت هما مراجعه نمایید. 
  برچسب ها:
 • ثبت برند برای کسب و کار
برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

 • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

 • نظری ارسال نشده است

درباره ما

موسسه حقوقی بین الملل همای راستین میهن متشکل از  تیمی است که خود را متعهد به ارائه خدمات حقوقی ، اداری و ثبتی بر اساس دانش حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی میدانند.منشور و راهبرد های موسسه گویای تعهدات،اصول و اهدافی است که اساس و شالوده ی فعالیت های موسسه را تشکیل می دهد معتقدیم که موفقیت به معنای حقیقی آن هنگامی وجود داشته و مفهوم پیدا میکند که بر مبنای زنجیره ای از اصول و تعهدات بنیادین استوار گردد و هر آنچه را که تا کنون حاصل کردیم نیز بیش از همه ،حاصل جدیت در پایبندی به اصول و تعهدات می باشد. ریشه های تنومند این موسسه در غنای تخصص و دانش اعضایش استحکام یافته که با پشتکار، تعهد و صداقت از آن نگهبانی می کنند.

X

برای درخواست مشاوره تخصصی لطفا شماره خود را به همراه کد وارد نمایید

ما با شما تماس میگیرم

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)

Developed in conjunction with Ext-Joom.com