نقل و انتقال سهام شرکت

Sahame Sherkatاگر خواهان نقل و انتقال سهام شرکت خود هستید می‌توانید با استفاده از  مشاوره‌ی سریع و کاربردی مشاوران ثبت هما در کوتاه‌ترین زمان مدت به اهداف خود دست یابید.

تعریف سهام یک شرکت جهت نقل و انتقال

در تعریف سهام باید گفت که  سرمایه هر شرکت سهامی، به قسمت‌هایی تقسیم شده است که هر یک از آنها را سهم گویند. در مجموع سهم به  قطعاتی از سرمایه‌ی آن شرکت اطلاق می‌شود است که سرمایه ‌ی آن شرکت را می‌سازد.دارا بودن سهم توسط شخصی  نشانگر میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن  سهام در شرکت ذی‌نفع  است.

مزایای دارا بودن سهام برای سهامداران

اگر شخصی دارای  سهم در یک شرکت سهامی باشد نمی تواند به نسبت سهم از مایملک شرکت مالک باشد بلکه به نسبت سهم خود از شرکت دارای حق می باشد و به موجب آن از منافع و مزایای شرکت استفاده خواهد کرد و در مجمع عمومی رأی می دهد و در صورت انحلال از دارائی شرکت سهم خواهد برد.

تقسیم بندی سهام از نظر نقل و انتقال

 سهام ها به لحاظ واگذاری و نقل و انتقال به دو دسته‌ی قابل واگذاری وغیر قابل واگذاری تقسیم می‌شوند.

تعریف سهام غیرقابل انتقال

بر طبق ماده ۱۱۴ل.ق. ، مدیران یک شرکت سهامی باید براساس اساسنامه، تعدادی سهم  داشته باشند که مقدار آن هرگز نباید از تعداد سهامی که برای رای دادن در مجامع عمومی کمتر باشد.

علت وجود این سهام به منظور تضمین ضررهایی ست که ممکن است از سوی مدیران بر شرکت مربوطه وارد گردد. این نوع سهام قابل انتقال نخواهد بود و تا زمانی که مدیری بدهی دوره تصدی خود در شرکت را پرداخت نکرده، سهام مذکور در صندوق شرکت بعنوان وثیقه باقی خواهد ماند.

همچنین ماده ۱۹۸ل.ق. در قانون مقرر میکند که خرید سهام یک شرکت توسط همان شرکت ممنوع میباشد. ولی این قانون شامل شعبههای شرکت که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند، نیست، از سوی دیگر خرید سهام توسط شرکت برای استهلاک سهام امر غیر منطقی محسوب نمیشود چرا که در استهلاک سهام سرمایه، تغییری ایجاد نمی‌گردد بلکه ارزش سهام مستهلک شده از اندوختههای اختیاری یا سود قابل تقسیم پرداخت میشود.

سهام دارای قابلیت نقل و انتقال

این سهام به سه دسته‌ی سهام بانام، سهام بینام و سهام با سلب سِمَت تقسیم می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سهام شرکت

برای نقل و انتقال سهام یک شرکت باید این موارد را به همراه داشته باشید.

1- اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمامی سهامداران شرکت اعم از جدید و قدیم

2-کپی آگهی تاسیس شرکت در روزنامه رسمی(این آگهی باید در پرونده‌ی شرکت صددرصد موجود باشد)

3-تصویر آگهی آخرین تغییرات شرکت (اگر در شرکت تغییراتی اعم از نقل و انتقال مکان و یا کم شدن هیئت مدیره صورت گرفته باشد باید ارائه شود.)

اشکال مختلف واگذاری و نقل و انتقال سهام

واگذاری و نقل و انتقال سهام یک شرکت به اشکال متفاوتی صورت میگیرد که شامل این موارد است.

خروج چند سهامدار و واگذاری سهام خود به اشخاص جدید و اعضای قدیمی شرکت

خروج یکی از سهامداران شرکت و واگذاری سهام خود به یکی از اعضای جدید شرکت

خروج یکی از سهامداران شرکت (به هرعلتی) و واگذاری سهام خود به یکی از اعضای اسبق شرکت

واگذاری شرکت و امتیازات شرکت مربوط، این روند باید به این صورت باشد که با خارج شدن تمامی سهامداران، سهام خود را به افراد جدید واگذار مینمایند.

 

نقل و انتقال سهام در شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی محدود

-واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص؛

جهت نقل و انتقال یا واگذاری سهام در شرکتهای سهامی خاص تمامی افراد واگذارکننده که قصد واگذاری  سهام را دارند و همچنین گیرنده‌ی سهام باید  مالیات خود را به ادارات مربوطه پرداخت نمایند.

-واگذاری سهامی در شرکت با مسئولیت محدود؛

بر اساس ماده ۱۰۲ق.ت. هر گونه نقل و انتقال سهم الشرکه منوط به ثبت رسمی در یکی از دفترخانه‌های رسمی است که جهت این امر دفترخانه اسناد رسمی، به ۲استعلام از اداره دارایی و اداره ثبت شرکت‌ها نیاز دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

درباره ما

موسسه حقوقی بین الملل همای راستین میهن متشکل از  تیمی است که خود را متعهد به ارائه خدمات حقوقی ، اداری و ثبتی بر اساس دانش حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی میدانند.منشور و راهبرد های موسسه گویای تعهدات،اصول و اهدافی است که اساس و شالوده ی فعالیت های موسسه را تشکیل می دهد معتقدیم که موفقیت به معنای حقیقی آن هنگامی وجود داشته و مفهوم پیدا میکند که بر مبنای زنجیره ای از اصول و تعهدات بنیادین استوار گردد و هر آنچه را که تا کنون حاصل کردیم نیز بیش از همه ،حاصل جدیت در پایبندی به اصول و تعهدات می باشد. ریشه های تنومند این موسسه در غنای تخصص و دانش اعضایش استحکام یافته که با پشتکار، تعهد و صداقت از آن نگهبانی می کنند.

X

برای درخواست مشاوره تخصصی لطفا شماره خود را به همراه کد وارد نمایید

ما با شما تماس میگیرم

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)

Developed in conjunction with Ext-Joom.com