آنچه در باره ثبت برند باید بدانید!

ثبت برندثبت برند تجاری می تواند، کالاهای تولید شده یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا شرکت را از کالاها یا خدمات سایر شرکت ها با اشخاص متمایز می نماید.

انواع برند:

برند جمعی:

این نوع برند، برند هایی هستند که به یک جماعت قانونی تعلق دارند و دسته و گروه خاصی را که به تولید آن کالا یا خدمت می پردازند معرفی می کنند . مانند: اتحادیه شالیکاران شمال.

 برند های تضمینی:

این نوع برند، برند هایی هستند که ممکن است توسط هر کس که بتواند کالا وخدمات خود را با استاندارد های تعیین شده وفق دهد، مورد استفاده قرار می گیرند، همچنین مالک این نوع برند به دلیل ضرورت بی طرفی، خودش حق استفاده از آن را ندارد. مانند ایزوها.

 برند های مشهور:

این نوع برند، برند هایی که در یک کشور مشهور شده است. (چه ثبت شده باشد و چه ثبت نشده باشد).

مزایای ثبت برند:

ثبت برند مزایا های خودش را نیز دارد ک میتوان ب این موارد ذکر کرد که:

 •  تضمین می‌کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 • شرکت‌ها را قادر می‌سازد محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 • ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 • اجازه استفاده از آنها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 • جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 • ممکن است دارائی ازرشمند کسب و کار باشند
 • شرکت‌ها را تشویق می‌کنند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
  ممکن است برای دریافت وام مفید باشند.

انواع ثبت برند:

به طور کلی ثبت برند های تجاری را به ثبت برند در ایران و ثبت برند بین المللی (مادرید) تقسیم میکنند.

ثبت برند در ایران:

ثبت برند در ایران شامل ثبت برند فارسی و ثبت برند لاتین میشود.


لازم ب ذکر است برند فارسی برندیست که الزاما در یکی از فرهنگ ها معتبر فارسی (نظیر فرهنگ دهخدا) موجود باشد. در غیر این صورت برندی که معنای لاتین داشته باشد ولی به صورت فارسی به نگارش درآید هم جز برند لاتین محسوب می شود. لذا ثبت برند لاتین در ابتدا نیازمند اخذ کارت بازرگانی می باشد.

ثبت برند  بین المللی:

با نگرشي برتاريخچه كنوانسيون پاریس درخصوص حمايت از مالكيت صنعتي در مي يابيم كه به منظورحمايت از علائم تجارتي درسطح بين المللي به موجب كنوانسيون مربوطه، صاحب علامت (شخص حقيقي يا حقوقي) مي بايست بطور جداگانه تعدادي تقاضانامه را در ادارات كشورهاي مختلف عضو به زبانهاي گوناگون با پرداخت هزينه هاي متفاوت و صرف زمان طولاني، توديع نمايد.

 به همين منظور جهت سهولت روند ثبت بين المللي و تحصيل حقوق ناشي از آن تعدادي از كشورهاي عضو كنوانسيون پاريس اتحاديه بين المللي را جهت حمايت از مالكيت صنعتي در راستاي كنوانسيون مربوطه تشكيل داده و درآن سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجارتي تصويب نمودند.

لازم به توضيح است كه درخواست ثبت بين المللي صرفا از طريق دفاتر مالكيت صنعتي كشورهاي عضو سيستم مادريد امكان پذير بوده و نیاز به ثبت در كشور مبداء مي باشد.

مزایای ثبت برند بین المللی:

بموجب مقررات ثبت بین المللی علائم تجاری علامت با توجه به قوانين داخلي هركشور مورد بررسي قرارميگيرد و سپس وارد طريق بين المللي خود ميشود يعني ثبت بين المللي علائم تجاري درمرحله اول با ثبت ملي دراداره كشور مبداء صورت مي گيرد وسپس بصورت اتوماتيك با تعيين كشورهاي مورد نظر در سطح بين المللي انجام ميشود امتيازاين سيستم اين است كه متقاضي با تسليم يك اظهارنامه بين المللي از طریق اداره مالکیت صنعتی به وایپو ميتواند درصورت تمايل در 85 كشور عضو موافقتنامه و پروتکل مادرید يا تعدادي ازآنها بسته به انتخاب خود حمايت ازعلامت تجاري خود را درخواست وكسب نمايد.


بنابراين مزيت استفاده از آن در ساده، ارزان و موثربودن آن ميباشد يعني تنها بوسيله يك تقاضانامه بين المللي واحد به يك زبان (فرانسه، انگليسي یا اسپانیایی) و پرداخت يك تعرفه به فرانك سوئيس، تحصيل و تامين حمايت ازعلائم تجارتي يا خدماتي دركشورهاي تعيين شده در فرم درخواست ميسرميگردد. همچنين درصورتيكه هرگونه تغييري درعلامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گيرد ازقبيل تغييرنام، آدرس، مالكيت، تمديد وغيره ميتوان با تكميل فرمهاي مربوطه و پرداخت هزينه اي اندك تغييرات مزبور را درسطح بين المللي اعمال نمود.

ديگراينكه اداره مبدا نيز از انجام طبقه بندي كالاها وخدمات و انتشار علائم درروزنامه رسمي كشور متبوع خويش بي نيازاست. درواقع ثبت بين المللي مجموعه اي از ثبتهاي ملي طبق مقررات داخلي هركشورتعيين شده، ميباشد.

چند نکته در مورد برند وعلائم تجاری :

 • آرم تجاری برای شناختن کالا یا محصول وخدمات یا اجاره دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ ،صاحب اثررا محافظت میکند.
 • مدت زمان این محافظت طولانی است ولی قابلیت تمدید شدن طولانی و نامحدود توسط پرداخت مبلغ مربوطه را دارد.
 • محافظت آرم تجاری وبرند مورد نظرتوسط وراجع قانونی که در اکثر نظام ها اجازه متوقف کردن تخلف در این زمینه را دارند تایید میشود.
 • حفاظت از علائم تجاری همچنین مانع تلاشهای رقبای غیر منصف و تقلبگر برای استفاده از علائم مشخص به منظور فروش منصفانه ترین شرایط ممکن به مردم را میدهد و از طریق تجارت بین المللی را تسهیل میبخشد.
 • علائم تجاری میتواند ترکیبی از چند کلمه ویا علائمی که یادآور آن برند مورد نظر یا حرف،عدد،نقاشی ، سمبل ها، نقش ها ی سه بعدی مثل شکل بسته بندی کالا و ... در جهت معرفی کالا
 • علائم تجاری ویا همان آرم ولوگو پایه اصلی یک کسب وکار به لحاظ تداوم در تجارت یک نام یا نشان ماندگار بسیار مهم است.
 • ثبت علائم تجاری فقط به ثبت رساندن آن نیست ، قوانین استفاده از آن و نگهداری ومسائلی که باعث کسب وکار در آن مسیر میباشد بسیار مهم است .

برای پاسخ به هر نوع سوال شما در مورد برند و علائم تجاری کافیست با کارشناسان ثبت هما تماس حاصل فرمایید .

منتظر تماس شما عزیزان هستیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

  برچسب ها:
 • ثبت برند
 • درباره ثبت برند
 • انواع برند
برای ارسال نظر کلیک کنید
 • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

 • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

 • نظری ارسال نشده است

درباره ما

موسسه حقوقی بین الملل همای راستین میهن متشکل از  تیمی است که خود را متعهد به ارائه خدمات حقوقی ، اداری و ثبتی بر اساس دانش حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی میدانند.منشور و راهبرد های موسسه گویای تعهدات،اصول و اهدافی است که اساس و شالوده ی فعالیت های موسسه را تشکیل می دهد معتقدیم که موفقیت به معنای حقیقی آن هنگامی وجود داشته و مفهوم پیدا میکند که بر مبنای زنجیره ای از اصول و تعهدات بنیادین استوار گردد و هر آنچه را که تا کنون حاصل کردیم نیز بیش از همه ،حاصل جدیت در پایبندی به اصول و تعهدات می باشد. ریشه های تنومند این موسسه در غنای تخصص و دانش اعضایش استحکام یافته که با پشتکار، تعهد و صداقت از آن نگهبانی می کنند.

X

برای درخواست مشاوره تخصصی لطفا شماره خود را به همراه کد وارد نمایید

ما با شما تماس میگیرم

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)

Developed in conjunction with Ext-Joom.com