ثبت شرکت در مناطق آزاد

Sabtesherkat Dar Manteghe  Azadموسسه حقوقی هما برای شناخت و درک بهتر از مناطق آزاد با دید متفاوتی به معرفی آن می پردازد.در ایران دو نمونه منطقه برای فعالیت اقتصادی با امتیازات خاص وجود دارد. با عنوان های مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی شاید دانستن تفاوت های این دو منطقه به شما کمک کند و سوالات شما را پاسخ دهد.

 

باید در نظر داشته باشید که قوانین و مقرارت این مناطق با یکدیگر متفاوت است.این خود باعث ایجاد 8 منطقه آزاد گردیده در حالی که مناطق ویژ اقتصادی از مرز 26 تا گذشته است.

هر دوی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با رویکرد رشد صنعت و اشتغال، جذب سرمایه‌های خارجی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، کسب درآمد ارزی و افزایش صادرات، دستیابی به فناوری پیشرفته، جذب نقدینگی سرگردان داخلی و کمک به مهار تورم و محرومیت‌زدایی تاسیس شده‌اند. با این حال کمیت و کیفیت مشوق‌هایی که در این مناطق به سرمایه‌گذاران ارائه می‌شود، باهم متفاوت است؛ به گونه‌ای که مشوق‌های فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد بسیار جذاب‌تر از مناطق ویژه است.

به‌عنوان مثال در مناطق آزاد، معافیت‌های گمرکی و مالیاتی صفر یا بسیار پایین در نظر گرفته شده تا افراد برای سرمایه‌گذاری تشویق شوند. بر این اساس در ایران معافیت مالیاتی کامل به مدت ۱۵سال در مناطق آزاد وجود دارد، اما در مناطق ویژه اقتصادی صرفا تخفیف مالیاتی طبق مقررات داخل کشور ارائه می‌شود؛ یعنی مناطق ویژه برخلاف مناطق آزاد از معافیت کامل برخوردار نیستند.

از سوی دیگر در مناطق آزاد برای عوارض گمرکی و صادرات و همچنین واردات کالا نیز بخشودگی کامل سهم دولت در نظر گرفته شده است

امکان ورود و خروج کالا از منطقه آزاد به خارج از کشور بدون تشریفات اداری زیادی صورت می‌گیرد.

برای مناطق ویژه اقتصادی نیز تسهیلات خاصی در نظر گرفته شده تا این مناطق بتوانند موجب رشد اقتصادی و رشد صنعت و تجارت کشور شوند، اما سطح این تسهیلات از مناطق آزاد کمتر است. صدور مجوز ساخت و پایان کار به صورت رایگان انجام می‌شود.

در مناطق آزاد برای ثبت موسسات صنعتی، فرهنگی و مالکیت معنوی نیازی به دوندگی زیادی نیست و در کوتاه‌ترین زمان ممکن این کار انجام خواهد شد.تا حدودی شرایط ثبت در هریک از مناطق آزاد با هم متفاوت است.(برای اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی هما تماس حاصل نمایید)

در حال حاضر 7 منطقه آزاد تجاری ارس، ماکو، انزلی، قشم، کیش، چابهار و اروند فعال هستند و قرار است مناطق آزاد بوشهر، جاسک، اینچه‌برون، اردبیل، بانه و مریوان، مهران و زابل به تعداد مناطق آزاد کشور افزوده شوند.

براساس ادبیات توسعه اقتصادی، تجارت آزاد یکی از عوامل عمده تاثیرگذار بر رشد اقتصادی است. در این بین مناطق آزاد تجاری می‌توانند نقش به سزایی در راستای توسعه تجارت داشته باشند توسعه اقتصادی نیازمند سرمایه‌گذاری در بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف اقتصادی است، بدون سرمایه‌گذاری در طرح‌های زیربنایی و روبنایی نمی‌توان انتظار گسترش، اشتغال، تولید و رفاه اقتصادی را داشت، یکی از راه‌های مفید و مناسب بدین منظور ایجاد مناطق آزاد تجاری-صنعتی است

چه کسانی می‌توانند در مناطق آزاد تجاری - صنعتی سرمایه‌گذاری کنند؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و موسسات اعم از ایرانی و خارجی و سازمان های بین المللی طبق مقررات مناطق آزاد می توانند به طور مستقل یا با مشارکت سازمان و شرکت های تابعه آن یا با مشارکت یکدیگر در مناطق آزاد سرمایه گذاری کنند.

البته سرمایه گذاری خارجی بر دو نوع است که شامل سرمایه گذاری خارجی غیرمستقیم از طریق سهام و اوراق قرضه در بورس و سرمایه گذاری خارجی مستقیم و یا با مشارکت سرمایه گذاران داخلی است.

ظرفيت ها، پتانسيل ها و چالش هاي مناطق آزاد

انتخاب مکان  مناطق آزاد براساس امكانات و قابليت هاي موجود در هر منطقه صورت می گیرد . اما اينكه آيا اين مكانيابي ها براساس يك بررسي جامع و كارشناسي انجام شده باشد ، نمي توان با اطمينان قضاوت كرد . شايد بتوان نقاط ديگري را يافت كه از حيث شاخص هاي مورد عمل ، شرايط احراز اين موقعيت را به نحو مطلوب داشته باشند.

ساختار مديريت مناطق آزاد

يك سازمان دولتي كه ماهيت حقوقي آن شركت دولتي است ، اداره امور هر منطقه آزاد را عهده دار مي باشد . اين سازمان داراي يك هيئت مديره متشكل از 3 يا 5 نفر است و يكي از اعضاي هيئت مديره بعنوان مديرعامل و با حكم رئيس جمهور منصوب مي گردد . مديرعامل سازمان بالاترين مقام اجرايي منطقه آزاد محسوب مي گردد

 در صورت نیاز به ثبت شرکت در مناطق آزاد با موسسه حقوقی هما تماس بگیرید.

 

 

 

 

    برچسب ها:
  • ثبت شرکت
  • ثبت شرکت در مناطق آزاد
  • مناطق آزاد
  • امور ثبتی در مناطق آزاد
برای ارسال نظر کلیک کنید
  • نظری ارسال نشده است

نشان شده ها

  • نظری ارسال نشده است

مورد علاقه ها

  • نظری ارسال نشده است

درباره ما

موسسه حقوقی بین الملل همای راستین میهن متشکل از  تیمی است که خود را متعهد به ارائه خدمات حقوقی ، اداری و ثبتی بر اساس دانش حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی میدانند.منشور و راهبرد های موسسه گویای تعهدات،اصول و اهدافی است که اساس و شالوده ی فعالیت های موسسه را تشکیل می دهد معتقدیم که موفقیت به معنای حقیقی آن هنگامی وجود داشته و مفهوم پیدا میکند که بر مبنای زنجیره ای از اصول و تعهدات بنیادین استوار گردد و هر آنچه را که تا کنون حاصل کردیم نیز بیش از همه ،حاصل جدیت در پایبندی به اصول و تعهدات می باشد. ریشه های تنومند این موسسه در غنای تخصص و دانش اعضایش استحکام یافته که با پشتکار، تعهد و صداقت از آن نگهبانی می کنند.

X

برای درخواست مشاوره تخصصی لطفا شماره خود را به همراه کد وارد نمایید

ما با شما تماس میگیرم

درخواست تماس

برای درخواست مشاوره؛ لطفا شماره تماس خود را وارد نمایید:

شماره تماس(*)

Developed in conjunction with Ext-Joom.com